چرا اسکرچ بهترین زبان برنامه نویسی برای شروع آموزش برنامه نویسی به فرزندان ماست؟

زبان برنامه نویسی اسکرچ حاصل سالها تجربه محققان و دانشمندان علوم کامپیوتر در دانشگاههای تراز اول دنیا از جمله MIT برای آموزش برنامه نویسی به کودکان و نوجوانان است.

پرورش خلاقیت

برای رسیدن به راه حل برای یک مسئله ، راههای زیادی وجود دارد ولی از بین راه حل ها ، پیدا کردن راه حل بهینه چالش اصلی است که کودکان و نوجوانان در برنامه نویسی با این چالش درگیرند و برای پیداکردن راه حل های خلاقانه تلاش می کنند.

پرورش تفکرمنطقی

تفکرمنطقی به کودکان و نوجوانان کمک می کند تا یک مسئله را از ابعاد مختلف بررسی کنند و سعی در ریشه یابی درست مسئله داشته باشند تا ازاین طریق راه حلی با کمترین میزان خطا را پیشنهاد دهند.

تقویت روابط اجتماعی

با توجه به اینکه برنامه نویسی معمولا یک کار تیمی است و یک برنامه موفق نیاز به تعامل سازنده اعضاء تیم دارد لذا این تعاملات به بهبود روابط اجتماعی کودکان و نوجوانان کمک می کند

آموزش تخصصی برنامه نویسی به کودکان و نوجوانان به صورت آنلاین و در قالب بازی سازی باهدف ایجاد علاقه در کودکان و نوجوانان و پرورش خلاقیت و شناسایی استعدادها و کمک به انتخاب مسیر شغلی درست ، دراین دوره ها به آموزش زبان هایی مانند پایتون ، اپ اینونتور ، طراحی سایت ، هوش مصنوعی ، یادگیری ماشین و به صورت خاص به آموزش اسکرچ (به انگلیسی: Scratch)  پرداخته میشود.

دانشمندان آزمایشگاه رسانه ام‌آی‌تی زبان برنامه‌نویسی اسکرچ (Scratch) را طراحی نموده و در سال ۲۰۰۷ به‌طور رسمی و به صورت کاملاً رایگان به دنیا عرضه کردند. این برنامه نویسان که به دنبال راه کاری بودند تا زبانی را طراحی کنند که کار کردن با آن بسیار ساده باشد با الهام گرفتن از روش بازی کودکان با لگو قطعات خانه سازی که با استفاده از آن می‌توان سازه‌های مختلفی ایجاد کرد. سعی کردند مفاهیم اصلی برنامه‌نویسی را در قالبی کاملاً بصری و همچون ساخت یک خانه با لگو آموزش دهند.

کودکان به هیچ وجه نیازی به نوشتن حتی یک خط کد هم برای تکمیل پروژه خود ندارند بلکه کدهای این زبان برنامه‌نویسی در قالب شکل‌های مختلف در معرض دید کودک قرار می‌گیرد. حال کودک با کنار هم قرار دادن این اشکال اقدام به کدنویسی می‌کند. چنین قابلیت منحصر به فردی به وسیلهٔ شکل‌های مختلف فراهم شده‌است به این صورت که فقط اشکال خاصی هستند که می‌توان آن‌ها را در کنار یکدیگر جفت کرد.

زبان برنامه نویسی اسکرچ (Scratch) گروه سنی ۸ تا ۱۶ سال را هدف قرار داده است و در نسخه اسکرچ جونیور کودکان ۵ تا ۷ سال هدف می باشد، البته دیگر گروه های سنی هم اگر در سطح مبتدی باشند می توانند جهت یادگیری مفاهیم اصلی برنامه نویسی از این زبان کمک بگیرند. به عنوان مثال، در دانشگاه هاروارد و برکلی دوره های مقدماتی برنامه نویسی با استفاده از این زبان برگزار می شود ، به همین دلیل ما اعتقاد داریم زبان اسکرچ برای همه کسانی که علاقه مند به برنامه نویسی هستند کاربرد دارد.

زبان برنامه نویسی اسکرچ این امکان را برای کاربران فراهم می آورد تا خلاقانه فکر کنند، به صورت نظامند به تحلیل مسائل بپردازند و همچینن کارگروهی را یاد بگیرند. به نظر می رسد که این مهارت ها به عنوان بخشی از مهارت های لازم و ضروری برای زندگی در قرن ۲۱ باشد. به عبارت دیگر، زمانیکه کودکان برنامه نویسی با اسکرچ (Scratch) را فرا می گیرند، با اصولی آشنا می شوند که به منزله بخشی مهم از زندگی در دنیای دیجیتال اند. پس از فراگیری اصول برنامه نویسی با اسکرچ (Scratch)، کودکان استراتژی های مهمی از جمله حل کردن مسائل ریاضیاتی و کامپیوتری، طراحی پروژه و به اشتراک گذاشتن نظرات خود را با دیگران نیز فرا می گیرند.

مدیر پروژهٔ زبان برنامه‌نویسی اسکرچ در دانشگاه ام‌آی‌تی، Mitchel Resnick، اعتقاد دارد:هرکسی در عصر حاضر برنامه نویسی بلد نباشد بی سواد است.به اعتقاد وی،‌ کودکان عصر فناوری کودکانی نیستند که بتوانند ایمیل ارسال کنند، اپلیکیشن نصب کنند و چت کنند بلکه کودکان واقعی عصر فناوری کسانی هستند که بتوانند با سیستم‌ها، گجت‌ها و پلتفرم‌های مختلف صحبت کنند و آنچه مسلم است اینکه روش صحبت کردن با چنین سیستم‌هایی، یادگیری اصول برنامه‌نویسی است.در حال حاضر زبان برنامه نویسی اسکرچ (Scratch) در بیش از ۱۵۰ کشور جهان توسط افراد مختلف مورد استفاده قرار گرفته و به بیش از ۶۰ زبان زنده دنیا بهینه شده است که زبان فارسی هم یکی از آنها است. در واقع با تغییر زبان، این امکان را خواهیم داشت تا کل محیط این زبان برنامه نویسی را با زبان مد نظر خود پیش روی داشته باشیم.

چرا ما از بهترینها هستیم !؟

سعی کردیم با ارائه آموزشهای با کیفیت ، هوشمندانه و هدفمند و بکارگیری متدهای روز دنیا در آموزش برنامه نویسی به کودکان و نوجوانان اهداف آموزشی را تحقق بخشیم و با ایجاد علاقه و آموزش درچارچوبی متفاوت مفاهیم را درقالبی جذاب به فرزندانمان منتقل نماییم .
نظرات والدین

نظرات والدین

.

فرزندم با علاقه دوره های شما را پیگیری می کند و تمرین های شما را انجام میدهد واینکه آموزش درقالب بازی و سرگرمی می باشد باعث جذابیت دوره هابرای فرزندم می شود و این خیلی مهم است .

نظرات فراگیران

نظرات فراگیران

کودک و نوجوان

سلام این دوره ها به من کمک کرده تا بتونم با تحلیل درست مسائل در درسهایی مثل ریاضی که ضعیف بودم خیلی قوی بشم و راحتتر بتونم مسائل رو حل کنم.

نظرات فراگیران

نظرات فراگیران

بزرگسال

دوره های آموزشی شما درک من رو از برنامه نویسی تغییر داد و به من که هیچ آشنایی با برنامه نویسی نداشتم کمک کرد تا شروع به برنامه نویسی کنم ، دوره های شما رو به کسانی که قصد شروع برنامه نویسی دارند پیشنهاد میکنم.

مطالب آموزشی

سعی کردیم دراین بخش گزیده ای از تازه ترین مقالات و مطالب مفیدی و آموزنده برای مطالعه کودکان و والدین قرار دهیم برای مشاهده تمام مقالات به بخش مطالب مفید آموزشی مراجعه نمایید.

بهترین نرم افزارهای رایگان برنامه نویسی و بازی سازی برای کودکان و نوجوانان

برنامه نویسی در حال حاضر یکی از آینده‌دارترین شغل‌های دنیا بوده و برای بسیاری از خانواده این موضوع که فرزندان‌شان برای چنین آینده‌ای آماده شوند بسیار مهم است. اما آماده شدن برای چنین آینده‌ای چندان ادامه مطلب…

فواید برنامه نویسی اسکرچ چیست؟

زمانی که والدین ما یا شاید برخی از ماها کوچکتر بودیم، نیازی برای یادگیری و آموزش تکنولوژی و علوم کامپیوتر در خود احساس نمی‌کردیم.اما جهان کنونی بر پایه تکنولوژی استوار است از اینرو در سال‌های ادامه مطلب…

آموزش برنامه نویسی تصویری به کودکان با زبان اسکرچ Scratch

برنامه‌نویسی تصویری به کودکان با زبان اسکرچ Scratch چیست؟  زبان برنامه‌نویسی Scratch با هدف آموزش اصول برنامه‌نویسی به کودکان در آزمایشگاه رسانه دانشگاه MIT توسط تیمی به رهبری دانشمندی به نام آقای میشل رسنیک، طراحی ادامه مطلب…

آموزش کدنویسی و برنامه نویسی به کودکان و نوجوانان مبتلا به اوتیسم

اگرچه بسیاری از دانش‌آموزان مبتلا به اوتیسم دارای استعدادها و توانایی‌های باورنکردنی هستند، به ویژه در رابطه با استدلال فضایی ، اما تنها حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد از بزرگسالان مبتلا به اوتیسم شاغل هستند. ادامه مطلب…

چرا آموزش زبان برنامه نویسی اسکرچ برای کودکان بهترین نقطه شروع می باشد ؟

درپاسخ به این سوال که چرا آموزش زبان برنامه نویسی اسکرچ برای کودکان بهترین نقطه شروع می باشد باید بگوییم که اخیراً موجی از علاقمندی برای کدنویسی ایجاد شده است که بیشتر به دلیل فرصت‌های شغلی ادامه مطلب…

آموزش جامع نحوه تبدیل فایل خروجی اسکرچ به فرمت قابل اجرا بر روی کامپیوتر و موبایل

آموزش نحوه تبدیل فایل اسکرچ برای اجرا برروی کامپیوتر و موبایل همواره یکی از سوالات کودکان و نوجوانان و دانش آموزان در کار با اسکرچ و آموزش برنامه نویسی اسکرچ است که چگونه بتوانیم برنامه ادامه مطلب…

بهترین سایتهای رایگان آموزش کدنویسی و برنامه‌نویسی کودکان و نوجوانان

همان‌گونه که فناوری با زندگی ما درهم تنیده شده است و نمی‌توان یک روز بدون موبایل یا اینترنت زندگی کرد، آموزش برنامه‌نویسی به کودکان نیز یک انتخاب یا ایده هوشمند برای فرزندان نیست؛ بلکه ضرورت ادامه مطلب…

بهترین روش آموزش کدنویسی و برنامه نویسی به کودکان و نوجوانان که باید بدانیم ؟

قبل از اینکه در خصوص بهترین روشهای آموزش کدنویسی به کودکان و نوجوانان که باید بدانیم صحبت کنیم ، باید توجه داشته باشیم که برنامه‌نویسی یک مهارت هیجان‌انگیز است که یادگیری آن در سنین کودکی ادامه مطلب…

با ما در تماس باشید

با توجه به شرایط کرونا تا اطلاع ثانوی تمام دوره های آموزشی به صورت آنلاین برگزار می شود ، در ضمن امکان برگزاری دوره ها به صورت آنلاین برای هموطنان خارج از کشور نیز فراهم می باشد ، جهت ثبت نام در دوره ها با شماره های زیر تماس بگیرید.

شماره های  تماس :

0915 6565 074 - 0901 885 7907
شنبه تا پنجشنبه , 9:00 تا 17:00

ثبت نام دوره جدید

والدین محترم جهت مشاوره و ثبت نام فرزندان عزیزشان در دوره ها می توانند ساعت 9 تا 14 و 16 تا 19 با شماره 09156565074 تماس حاصل فرمایند.