برنامه‌نویسی تصویری به کودکان با زبان اسکرچ Scratch چیست؟ 

زبان برنامه‌نویسی Scratch با هدف آموزش اصول برنامه‌نویسی به کودکان در آزمایشگاه رسانه دانشگاه MIT توسط تیمی به رهبری دانشمندی به نام آقای میشل رسنیک، طراحی و ساخته شد. این زبان برنامه‌نویسی در سال ۲۰۰۷ به بازار عرضه شد و زبان برنامه‌نویسی جدید و به‌روزی در دنیا محسوب می‌شود.با این حال در همین مدت کوتاه این زبان برنامه‌نویسی، طرفداران زیادی در سراسر جهان پیدا کرده است.

اهمیت یادگیری برنامه‌نویسی تصویری به کودکان با زبان اسکرچ Scratch چیست؟ 

زبان اسکرچ به دلیل سادگی و جذاب بودن محیط کار، قابل درک بودن دستورات و عملیات‌ها، دارا بودن تمامی مفاهیم و امکاناتی که یک برنامه‌نویس به آن احتیاج دارد و همچنین رایگان بودن و در دسترس بودن آن رشد سریعی داشته است.

شما به کمک این زبان برنامه‌نویسی می‌توانید برنامه، بازی و انیمیشنی را که می‌خواهید بسازید و این در حالی است که یادگیری این آموزش نیاز به هیچ‌گونه پیش‌نیاز مهارتی و آموزشی نخواهد داشت.

درست است که این زبان برای آموزش به کودکان ۸ الی ۱۶ سال طراحی شده است اما به جرات می‌توان گفت که زبانی بسیار مفید برای بزرگسالانی است که به تازگی قصد فراگرفتن مفاهیم برنامه‌نویسی را دارند و به این افراد توصیه می‌شود که Scratch اولین زبانی باشد که می‌آموزند.

مهارت‌هایی که در این زبان برنامه‌نویسی آموخته می‌شوند قابل استفاده در زبان‌های پایه‌ای برنامه‌نویسی همچون: جاوا و پایتون و…  است، در واقع می‌توان آشنایی با مفاهیم و کاربردهای زبان Scartch را پیش‌نیاز یادگیری همه زبان‌های برنامه‌نویسی دیگر دانست. ویژگی دیگر این محیط برنامه‌نویسی این است که قابلیت فارسی شدن منوها و دستورات را دارد و کودکانی را که به زبان انگلیسی تسلط ندارند را از آموزش محروم نمی‌کند.

آموزش اسکرچ به کودکان کمک می کند تا مهارت های حل مسئله را در خود تقویت کنند و حین برخورد با مسائل مختلف از خود انعطاف نشان دهند و از زوایای مختلف به آن مسئله نگاه کنند.

پروژه محور بودن، اولین و مهم ترین ویژگی دوره اسکرچ است. پروژه های مختلف و متنوعی در دوره اسکرچ مطرح شده است که موجب افزایش خلاقیت و رشد استعداد در کودکان می شود.

در آموزش اسکرچ به تمامی زوایای آموزش به کودکان توجه شده است و هیچ محتوای پراکنده ای ارائه نمی شود، چرا که هدف ما از برگزاری این دوره آمادگی کامل دانش آموزان برای ورود به دنیای برنامه نویسی است.

تمامی مباحث آموزش داده شده در این دوره در قالب پروژه های مبتنی بر بازی ارائه می شود. بازی های انتخابی و تدریس شده در این دوره به نحوی انتخاب شده است که قدرت درک مطالب و در کنار آن، یادگیری کودکان را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

دسته‌ها: آموزشی